Consiliul de Export al României, întrunit în reuniune extraordinară pe 20 februarie, a decis sesizarea de urgență a Guvernului, a Președinției, precum și a Parlamentului României referitor la iminentul pericol al blocării Programului de Promovare a Exporturilor, din cauza trecerii acestuia de la Ministerului Economiei

